Zakup czy adopcja małego psa. Jaką dobrać rasę szczeniaka? Która będzie optymalna?

Zakup czy adopcja małego psa. Jaką dobrać rasę szczeniaka? Która będzie optymalna?

To, iż czworonóg jest najlepszym przyjacielem człowieka nie podlega żadnej debacie. Ów futrzasty przyjaciel, pozostaje wierny człowiekowi bez względu na jego pojemność portfela i także warunki, w jakich mieszka. Dla niego liczy się jedynie pozytywne spojrzenie oraz dotyk serdecznej ludzkiej dłoni.


Gdy psiak dojrzewa…


Ludzie, którzy planują zakup albo adopcję psiaka, bardzo często chociażby nie pomyślą nad wyborem tej rozsądnej rasy, która będzie odpowiadała ich potrzebom i także trybowi życia. Wygląd psiaka i jego wdzięczny pyszczek wystarczają, żeby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem czarujący psiak bardzo szybko dojrzewa i gospodarz nawet nie przyuważy, jak przeobraża się w dojrzałego psiaka, którego wygląd nie zawsze odpowiada oczekiwaniom właściciela. Dzieje się tak, gdy pies jest wzięty jako szczeniak, oraz pochodzenie jego rodziców nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie zaplanować, jak duży piesek wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego przygarnięcie, niezależnie od jego ślicznych oczek i oryginalnego pyszczka.


Aktywny pies oraz ociężały człowiek


Decydując się na posiadanie psa, trzeba dokładnie zaznajomić się z jego rasą, by razem z nim stanowić zwarty oraz szczęśliwy związek. Psiaki wymagające sporo ruchu i spacerów,nie będą czuły się zadowolone, zamknięte w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na pieski myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, czy psy gończe, trzeba mieć wiedzę, iż to ogromnie aktywne zwierzaki, które pragną dalekich spacerów i także licznych atrakcji ruchowych. Inaczej znudzone będą niszczyły otoczenie, w jakim żyją, prowokując swoich właścicieli do szewskiej pasji. Zatem sympatycy relaksu na kanapie, przed telewizorem czy z książką w ręku powinni zapomnieć o takich rasach.


Psiak obronny czy do towarzystwa?


Dowolny przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien poprawnie ustalić swoje wymagania w stosunku do nowego pieseczka. Jeżeli szuka przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą zabierać, idealnie sprawdzą się tutaj psy nieduże, które bezproblemowo zmieszczą się w dowolnym samochodzie czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki plus sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie świetnie nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na drobne rozmiary mogą uczestniczyć ze swoim panem podczas jego urlopów i także wakacji.

Jednak małe pieski pomimo własnego cudownego wyglądu, nie zagwarantują komuś takiego bezpieczeństwa, jak czworonogi obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy dog niemiecki, z pewnością wywołają niepokój oraz obawy przed nieznajomymi, skutecznie ich zniechęcając. Jeżeli w domu przebywają malutkie dzieci, których zachowanie często jest nieprzewidywalne, rozważniej będzie nie decydować się na psa obronnego, gdyż źle prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość i także wagę.

Piesek zaczepny tylko dla doświadczonych właścicieli

Pies agresywny to zwierzę, które domaga się od właściciela przedstawiania właściwych dokumentów, pozwalających na jego posiadanie. Pieski odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i także moskiewski stróżujący wymagają odpowiedniej tresury już okresie szczenięcym oraz odpowiedniego prowadzenia psiaka, co ma przeciwdziałać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy bardzo dokładnie zaznajomić się ich rasami, by trafnie dobrać tę właściwą, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami oraz trybem życia człowieka, ponieważ właśnie wtedy relacja z czworonogiem będzie skutkowała przywiązaniem oraz obustronną miłością.

legowiska dla kotów hurtownia