wychowanie szczeniaka - złe nawyki

Wychowanie szczeniaka – złe nawyki

Wychowanie szczeniaka – złe nawyki

W pierwszej części przedstawiliśmy tylko kilka przykładów złego zachowania ze strony psa, postaramy się teraz dokończyć to co zaczęliśmy. Więc wracając do tematu wychowania szczeniaka i jego złych nawyków, które można  zwalczać poprzez ignorowanie. Zatem jest to bardzo dobry, wręcz idealny sposób w odniesieniu się do zachowań naszego psa jakie pojawiają się przypadkowo, które jeszcze się nie zdążyły naszemu  psu utrwalić.

Ignorowanie oznacza, iż pies za określone  zachowanie,  nie otrzyma od swego pana żadnej nagrody, nawet jak w postaci chwilowego zwrócenia na siebie jego uwagi. Pamiętajmy jednak, że ignorowanie działa tylko i wyłącznie na te zachowania, które są wzmacniane przez właściciela psa , a nie działa natomiast na zachowania samonagradzające albo te, w których nagroda dla psa pochodzi z zewnątrz. Kolejne to eliminacja nagrody. Tę zaś technikę stosuje się wobec takich zachowań, za które nasz pupil  już kilka razy otrzymał jakiś rodzaj  nagrody, więc zdążyły się już one utrwalić. Najpierw musimy się, zastanowić  co tak właściwie jest dla psa w określonej  sytuacji nagrodą, zaś  następnie ją wycofać.

Kolejne to nauczenie zachowania wykluczającego. Celem jest nauczenie naszego psa, tego jakiego zachowania oczekujemy od niego samego w określonej sytuacji. Pamiętajmy, aby jednocześnie wyeliminować nagrodę jak za zachowania, które zostało ocenione  jako “zły nawyk” . Podane  sposoby radzenia sobie z psem i jego  “złymi nawykami” nie są jednak sztywnymi receptami, mają za zadanie raczej wskazać właścicielom, rożne drogi myślenia między innymi o zachowaniach problemowych. Na przykład, nie ma konieczności ograniczania się  do uczenia psa siedzenia w drzwiach jadalni, gdy my  jemy  posiłek, róbmy to, co najlepiej może zadziałać w sytuacji w naszej rodzinie, a także nie przyniesie żadnej szkody fizycznej czy  psychicznej psu.

Możemy podczas  posiłku przywiązać naszego zwierzaka  do kaloryfera, oddać na chwilę do sąsiadów, wypuścić na ogródek, albo zrobić coś innego, co pozwoli nam na osiągnięcie  naszego  celu wychowawczego. Pamiętajmy jednak o jednym – kluczem do kontrolowania u psa, każdego zachowania jest przede wszystkim rozpoznanie motywacji, która właściwie kieruje psem. Wówczas będziemy mogli wtedy nią manipulować oraz  modyfikować tak, bay działała na naszą korzyść.