wychowanie kota

Wychowanie kota

Wychowanie kota

Okazuje się, że wielu z nas daje się uwieść kociemu urokowi. Piękne i inteligentne zwierzęta zyskują sobie rzesze coraz to nowych miłośników, którzy jednocześnie postanawiają zaprosić je do swoich domów. Jednak czy potrafią przewidzieć skutki swojej decyzji? Następnie czy wiedzą, z czym wiąże się współzamieszkiwanie z przedstawicielem gatunku ,,Felis catus”? Bowiem odpowiedź dość często brzmi: nie, a ten brak świadomości bywa źródłem przykrych niespodzianek oraz rozczarowań.

Zatem, aby ich uniknąć, warto dowiedzieć się więcej o potrzebach kota oraz motywach jego naturalnych zachowań. W związku z czym u owych podstaw satysfakcjonującej oraz harmonijnej relacji ze zwierzęciem, które ma nam jednocześnie towarzyszyć nawet przez kilkanaście lat, leży właśnie wiedza oraz wzajemne zrozumienie. Przedstawia się, że kot jest jednym z najbardziej cenionych zwierząt. Jest on czysty, niezależny oraz inteligentny, w dużym również stopniu samowystarczalny, co za tym idzie ma wiele zalet, ale też własne potrzeby.

W związku z czym wychowanie kota odbywa się do pewnego stopnia „samoczynnie”, zwierzę łatwo się uczy poprzez obserwację oraz konsekwencje swoich zachowań. Pamiętajmy, że znakomicie adaptuje się do życia zarówno w dużym domu, jak i również małym mieszkaniu. Co za tym idzie jest świetnym towarzyszem dla osób mieszkających samotnie oraz dla wieloosobowej rodziny. Zatem pewne zachowania kota, z naszego punktu widzenia, bywają jednak uciążliwe dla nas wszystkich. Nie lubimy jednak, gdy nasz pupil drapie, brudzi, hałasuje w środku nocy. Zdarza się, że posądzamy go o złośliwość czy nawet złe intencje.

W związku z czym czy wychowanie kota jest zatem naprawdę możliwe? To właśnie klucz do sukcesu, co należy podkreślić również raz jeszcze, tkwi jednak w poznaniu oraz uszanowaniu jego kociej natury. Wychowanie kota, jest możliwe, ale jego niektóre zachowania są wrodzone, a więc właściwe całemu gatunkowi. Co za tym idzie musimy umożliwić kotu zaspokojenie jego zwierzęcych potrzeb w odpowiedni przez siebie sposób. Podsumowując wychowanie kota nie może jednak polegać na odbieraniu zwierzęciu prawa do robienia tego co jednocześnie podpowiada mu instynkt, ale na owej umiejętnym modyfikowaniu bądź przekierowywaniu naturalnych popędów tak, aby nie stawały się one źródłem problemów.