Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym pupilem. Ze względu niewielkie rozmiary jest ciekawą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość większą, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo utrzymać czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, w której będzie mogła udać się aby odpocząć lub odstresować się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

klatka dla świnki morskiej https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html