savoir vivre - zwierzęta domowe

Savoir-vivre a zwierzęta domowe

Savoir-vivre a zwierzęta domowe

Wiele osób swoje zwierzęta traktuje tak naprawdę jak członków rodziny. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że psy czy koty mają nie tylko prawa w takich domach, ale powinny mieć także istotne obowiązki szczególnie w stosunku do gości.

Najważniejsza zasada będzie bardzo prosta a mianowicie to, że nie można zakładać, że goście pokochają naszego psa czy kota tak samo jak my. Jeśli więc będzie jakaś wizyta w naszym domu psa po prostu warto będzie zamknąć w innym pokoju. Zwierzę można pokazać, ale jeśli okaże się, że goście wykażą jakieś oznaki niepokoju czy strachu to w żadnym wypadku nie możemy ich na siłę przekonywać, że nasz pies jest najłagodniejszy na świecie i mogą być bezpieczni. Psa po prostu w tej sytuacji wyprowadza się do innego pokoju.

Dzięki temu będzie można unikać również innych kłopotliwych sytuacji. Pamiętajmy, że kot może nawet usadowić się torebce naszego gościa, psy zainteresują się butami. Oczywiście będą skakać do gościa, brudzić spodnie, czy rozdzierać kobietom rajstopy.

Zwierzęta i jedzenie

W niektórych domach serwuje się jedzenie również dla zwierząt na tych samych talerzach co domownikom. Pamiętajmy jednak, że to bardzo niehigieniczne, po drugie nie należy tego robić przy gościach, ani o tym mówić, nawet jeśli chcemy pokazać jak to dobrze jest traktowany nasz pies. Jeśli ktoś takie praktyki utrzymuje to niestety trzeba pamiętać o tym, że dla gości trzeba mieć inne talerze. Warto także pamiętać, że nie dokarmiamy zwierzaka naszych znajomych rzucając mu pod stół jedzenie. To nieeleganckie a jednocześnie może się naszym gościom nie podobać, ponieważ możliwe, że zwierzę ma ścisła dietę. Nie bierzemy również cudzych psów na ręce, ponieważ mogą czuć się zagrożone.

Alergia na sierść

Pośród naszych gości mogą być zawsze osoby uczulone na sierść kota. Jeśli taka osoba wie, że mamy zwierzęta, to wydaje się, że najlepiej będzie z taką osobą umówić się w kawiarni. Dobrze będzie również mieć na wypadek ataku uczulenia jakąś propozycję lekarstwa dla gości, szczególnie gdy ktoś dopiero w otoczeniu naszych zwierzaków zobaczy, że ma taki problem.

Jeśli ktoś będzie miał u nas zostać na noc warto także przygotować takie warunki, w których pies będzie zamknięty w innym pokoju. Niestety są takie sytuacje, w których właściciele nie dbają o to i okazuje się, że pies pojawi się w nocy w naszym pokoju a to bez wątpienia niezwykle niekomfortowa sytuacja.

Używanie smyczy, kagańca czy sprzątanie po psach to nie tylko pokaz dobrego wychowania, ale to tak naprawdę nasz obowiązek. Jeśli ktoś nie będzie tych zasad przestrzegał może być ukarany mandatem. Na obecność psów czy kotów zgadzają się niektóre restauracje, jednak ogólnie raczej unikać chodzenia ze zwierzętami do takich miejsc.