przyczyny znaczenia moczem przez koty

Przyczyny znaczenia moczem przez koty

Przyczyny znaczenia moczem przez koty

Znaczenie moczem jest częstym problemem zgłaszanym behawiorystom oraz lekarzom weterynarii. Jednak, aby zrozumieć jego przyczyny zacznijmy więc od opisania czym jest owe zachowanie. Bowiem kot znacząc moczem przyjmuje charakterystyczną postawę, a więc stoi z uniesionym ogonem tyłem do jakiegoś przedmiotu bądź elementu otoczenia. Co za tym idzie w tej pozycji spryskuje niewielką ilością moczu pionową powierzchnię.

Zatem ze względu na odmienne przyczyny oraz podłoże, znaczenie moczem należy również odróżnić od załatwiania potrzeb fizjologicznych poza ,,toaletą”, kiedy to kot kuca oraz oddaje normalną ilość moczu poza kuwetą. Odbywa się to najczęściej gdzieś w kącie, w miejscu gdzie go trudno zauważyć. Ukazuje się również, że znaczenie moczem dotyczy najczęściej bardziej eksponowanych miejsc jak na przykład futryny drzwi lub okien, jak i również ściany przy wejściu do domu, czy obrzeża mebli, zasłony w oknach bądź nowe przedmioty przyniesione do domu.

W związku z czym niektóre koty oznaczają również gniazdka elektryczne czy nawet pralki. Znaczenie moczem jest częścią naturalnych zachowań związanych z komunikacją węchową kotów, a więc zwierząt z natury bardzo terytorialnych oraz z natury źle tolerujących obcych przedstawicieli gatunku i większe zmiany w swoim otoczeniu. Pamiętajmy, że kocie terytorium to dobrze zorganizowany kompleks podzielony na pewne strefy: bezpieczeństwa oraz wypoczynku, polowania czy zabawy, jak i również zagrożenia oraz obcości.

Każda ze owych stref oznaczana jest w specyficzny sposób, poprzez drapanie i ocieranie policzkami i bokami, jak i również pozostawianie kału oraz właśnie znaczenie moczem. Miejmy więc na uwadze, że zdecydowana większość kotów obojga płci, jak i również wykastrowanych lub nie strzyka moczem, aby oznaczyć wszystkie ścieżki na zewnątrz, a więc poza domem. W związku z czym samce częściej niż samice strzykają owym moczem na zewnątrz oraz na ogół pozostawiają silny, a jednocześnie charakterystyczny zapach. Poza tym mocz zawiera wydzieliny gruczołowe oraz prawdopodobnie informuje inne zwierzęta o płci, jak i również wieku czy stanie hormonalnym, jak i również nastroju oraz ogólnym stanie zdrowia kota służąc jednocześnie komunikacji seksualnej.