potrzeby kota

Potrzeby kota

Potrzeby kota

Przedstawia się, że kocięta są szczególnie wrażliwe i podatne na zakażenia, kiedy nie otrzymują już niezbędnych przeciwciał z mlekiem swojej matki, a ich mechanizmy obronne nie są jeszcze w pełni ukształtowane. W związku z czym odpowiednia dieta powinna wspomagać owy rozwój odporności, a delikatna konsystencja zachęcać kocięta do spróbowania ,,pierwszego stałego pokarmu”.

Wysoka koncentracja tejże energii w karmie, umożliwi jednocześnie pokrycie zapotrzebowania energetycznego w okresie dość intensywnego wzrostu bez ryzyka przeciążenia wrażliwego układu pokarmowego. Pamiętajmy, że przy wyborze karmy kot kieruje się przede wszystkim zmysłem węchu. Na smakowitość karmy wpływa w szczególności zespół czynników, które sprawiają, że jest chętnie zjadana przez zwierzę, tak zwane cechy indywidualne kota, a więc tryb życia i zachowania właściciela, wydarzenia w życiu kota, jak i również tekstura karmy oraz wiele innych

Miejmy również na uwadze, że wrażliwy przewód pokarmowy oraz charakterystyczny tryb życia kotów przebywających wyłącznie w domu wymagają jednocześnie specjalistycznych rozwiązań żywieniowych. Poza tym brak ruchu prowadzi do nadwagi, jak i również osłabienia pasażu jelitowego oraz problemów trawiennych. Jednakże przy wyborze karmy należy również zwrócić szczególną uwagę na strawność i jakość zawartego w karmie białka. W związku z czym dobrej jakości białko gwarantuje prawidłowe przyswajanie niezbędnych aminokwasów oraz ogranicza ilość niestrawionych resztek w okrężnicy. Wskazuje się, że owa sterylizacja prowadzi do zmian w wydzielaniu hormonów, jak i również do zmian w zachowaniu kota.

Zatem koty zaczynają jeść więcej, a dość krytyczny okres to pierwsze dwa miesiące po przeprowadzonej operacji. Co za tym idzie należy zapobiegać rozwojowi otyłości, która jednocześnie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak na przykład zapalenie kości oraz stawów, czy cukrzyca oraz tworzenie się kamieni moczowych. Podsumowując odpowiednia karma dla kotów sterylizowanych powinna jednocześnie wspomagać rozwój masy mięśniowej – jednak przy odpowiedniej zawartości tłuszczy i zapobiegać powstawaniu licznych kamieni moczowych.