kuweta dla kota

Kuweta dla kota

Kuweta dla kota

Koty dość szybko uczą się załatwiać potrzeby fizjologiczne w wyznaczonym do tego miejscu, pod warunkiem, iż stworzymy ku temu odpowiednie warunki. Bowiem utrzymywanie czystości jest zachowaniem wyuczonym przez matkę. Poza tym kocięta w wieku około od piątego do szóstego tygodnia życia dbają już samodzielnie o ową czystość w legowisku: w związku z czym umieją korzystać z kuwety dla kota, a poszczególne swoje odchody bardzo starannie zakopują. Zatem odmowa korzystania z kuwety może wynikać również z kilku przyczyn, a na pewno pierwszym krokiem do zmiany tegoż zachowania jest znalezienie owej przyczyny tego problemu.

Ukazuje się, że jeśli owa kuweta dla kota jest wybrana oraz umiejscowiona prawidłowo, a pomimo to zwierzę jej unika przyczyn należy upatrywać się zupełnie gdzie indziej. Co za tym idzie w grę mogą tu wchodzić rozmaite problemy zdrowotne. Pamiętajmy, że w celu ich potwierdzenia bądź wykluczenia konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Zatem załatwianie się kota poza kuwetą może również być swoistym objawem pomiędzy innymi cukrzycy, syndromu urologicznego kotów oraz nadczynności tarczycy, jak i również chorób nerek czy zakażenia wirusem białaczki, FIV, FIP i padaczki, zapalenia jelit oraz zaparć czy zarobaczenia bądź zwyrodnień kręgosłupa.

Wskazuje się zatem, że owe załatwianie się poza kuwetą bywa w większości przypadków sygnałem odczuwanego przez zwierzę stresu, który jednocześnie może być wywołany każdą poważną zmianą w jego życiu,  między innymi zmianą pór karmienia czy zmianą diety, zmianą kuwety i przeprowadzką, remontem i przemeblowaniem, pojawieniem się w domu nowego zwierzęcia bądź dziecka.  Następnie ukazuje się, że negatywne skojarzenia mogą stać się przyczyną niechęci do kuwety. Bowiem ich powodem może być na przykład napaść przez innego kota czy łapanie przez człowieka w celu na przykład podania leku czy pobrania moczu, czy również karanie w postaci wrzucania do kuwety z dużym krzykiem. To właśnie w takich przypadkach najlepiej postawić nową kuwetę, gdzie indziej. Inną metodą jest również ustawienie kuwety tam, gdzie kot najczęściej się załatwia oraz przesuwanie jej codziennie o parę centymetrów w kierunku określonej lokalizacji.