zwierzątko dla dziecka - kot

Kupujemy zwierzątko dla naszego dziecka

Kupujemy zwierzątko dla naszego dziecka

Przed zakupem zwierzątka dla naszej pociechy powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu jakie wymagania ma dany pupil. Musimy zadać sobie kilka pytań typu: Czy nasze mieszkanie/dom będzie odpowiednim miejscem dla zwierzątka? Czy nasze dziecko nie jest zbyt małe, by opiekować się zwierzęciem? Jak powinien wyglądać podział obowiązków nad pupilem?

Które zwierzątko będzie najlepsze?

Pamiętając, że zakup bądź adopcja zwierzaka jest wielką chwilą w życiu naszego malucha, powinniśmy umieć wykorzystać ten fakt w jak najlepszy sposób. Opieka nad zwierzątkiem może być bowiem dużą lekcją odpowiedzialności, obowiązkowości czy wrażliwości.

Koty i psy

Koty i psy są najbardziej popularnymi zwierzakami domowymi. Należy jednak pamiętać o ich specjalnych wymaganiach. W przypadku psów jest to przestrzeń rozumiana jako metry kwadratowe. Psy lubią się wybiegać. Ponadto, psy potrzebują regularnego wychodzenia na spacery (kilka razy dziennie), częstego sprzątania sierści i małego wytresowania, żeby nasze meble mogły przetrwać dłużej niż kilka miesięcy. Jeśli chodzi o koty, to potrzebują one przestrzeni rozumianej jako swoboda działania. Koty cechuje duży indywidualizm. Koci charakter nie toleruje przesadnych pieszczot, ciągnięcia za ogon czy uszy. Należy również pamiętać, że koty uwielbiają ostrzyć pazury na meblach i ścianach.

Gdy nasze dziecko nie jest zbyt dojrzałe, warto pomyśleć o zakupie innego zwierzaka. Jeśli zaś oceniamy, że nasza pociecha poradzi sobie z opieką nad psem czy kotem, to możemy przygotować się na obserwowanie wspaniałej przyjaźni między człowiekiem i czworonogiem.

Rybki

Rybki są doskonałym wyborem dla alergików. Są piękne, kolorowe, ale… niestety szybko się nudzą. Ponadto, opieka nad rybkami wymaga specjalistycznej wiedzy, gdyż utrzymanie akwarium w czystości i odpowiedniej temperaturze nie należy do najłatwiejszych czynności.

Świnka morska

Świnki morskie są spokojnymi i niezbyt wymagającymi zwierzątkami, które łatwo przyzwyczajają się do nowych warunków i właścicieli. Świnki morskie raczej nie uczulają, jednak należy pamiętać o tym, że samce tych zwierząt wydzielają dosyć specyficzny, raczej nieprzyjemny, zapach.

Królik

Królik kojarzy nam się ze ślicznym, białym, puchatym pupilem. Oczywiście – tak może być. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt częstego wypróżniania się i zamiłowania królików do gryzienia wszystkiego co stanie im na drodze.

Szczury lub myszy

Myszy i szczury są tanimi zwierzątkami. Trzeba jednak pamiętać, że u wielu osób wzbudzają strach i obrzydzenie. Do tego, gryzonie mogą boleśnie gryźć. Myszy żyją do 3 lat, natomiast szczury nawet do 8.

Chomiki

Chomiki należą do zwierząt tanich w utrzymaniu. Żyją do 7 lat. Kupując chomika trzeba mieć na uwadze jego nocny tryb życia i konieczność częstego sprzątania klatki.