oswajanie kota

Jak oswoić kota?

Jak oswoić kota?

Pierwszy dzień poświęcamy na spokojną obserwację kota. Co za tym idzie najlepiej ograniczyć jego przestrzeń, ukazuje się, że może do tego posłużyć niewielkie pomieszczenie bądź duża, a zarazem wygodna klatka, w której jednocześnie zmieści się zaciszne legowisko, czy kuweta, miseczki oraz zabawki. W związku z czym takie początkowe ograniczenie przestrzeni sprzyja tak zwanej aklimatyzacji kota w nowym miejscu oraz jednocześnie zwiększa naszą kontrolę nad sytuacją. Pamiętajmy, że zapewniając kotu spokój oceniamy jego ogólną kondycję fizyczną, jak i również to, jak radzi sobie ze stresem spowodowanym zmianą środowiska. Poza tym ważnym wskaźnikiem są w tym wypadku apetyt oraz wypróżnianie się.

Zatem kot, który czuje się bardzo zagrożony może nie jeść, jak i również nie pić, jak i również nie korzystać z kuwety. W związku z czym tak ważne jest uzyskanie pewności w owym zakresie. W momencie, gdy wypuścimy kota od razu na dużą przestrzeń zwłaszcza w domu, w którym mieszkają już zupełnie inne zwierzęta, nie będziemy w stanie tego stanu określić. Co za tym idzie dość trudno będzie nawiązać z kotem pierwszy kontakt czy również udzielić mu pomocy. Wskazuje się, że może skutecznie nas unikać, a owa pogoń za przerażonym zwierzęciem na pewno nie będzie sprzyjać nawiązaniu takiej przyjaźni.

Ukazuje się również, że zmiana środowiska jest dla wielu kotów na tyle trudna, że kilka dni zajmuje powrót do względnej równowagi emocjonalnej. Jednak do tego czasu nie podejmujemy bardziej złożonej pracy z kotem. Spokojny, a zarazem głęboki sen, dobry apetyt oraz zainteresowanie otoczeniem to sygnały, iż kot zaczął odnajdywać się w nowej sytuacji. Ukazuje się, że pracę ze starszymi kociętami można rozpocząć zwykle już po jednym dniu. Jednak kociętom zwłaszcza tym kotom w wieku od dwóch do czterech miesięcy można zwykle zaproponować pracę zdecydowanie bardziej intensywną, niż tym kotom dorosłym. W związku z czym młodszy kot tym większą mamy szansę, iż poświęcając mu odpowiednio uwagi, zdobędziemy jednocześnie szybko pełne zaufanie. Pamiętajmy, że bardzo pozytywną rolę mogą również spełnić „koci nauczyciele”.